W dniu 22 czerwca 2026 r. w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego odbyła się wspólna konferencja naukowa Naczelnego Sądu Administracyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk pn. „Wykorzystanie nowoczesnych technologii w celu usprawnienia postępowania administracyjnego i sądownictwa administracyjnego a realizacja praw człowieka i obywatela oraz gwarancyjnych funkcji przepisów procesowych”.
Konferencję otworzył Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego prof. Jacek Chlebny, który serdecznie przywitał zaproszonych gości: prof. Marcina Wiącka - Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Celinę Nowak - Dyrektor Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, Mirosława Wróblewskiego - Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Sławomira Ćwika – Zastępcę Przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Magdę Zdyrę – Zastępcę Szefa Kancelarii Senatu, Małgorzatę Bywanis-Jodlińską – Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Monikę Krasińską – Dyrektor Departamentu Prawa i Nowych Technologii Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz prof. Grzegorza Sibigę – Kierownika Zakładu Prawa Administracyjnego Instytutu Nauk Prawnych PAN. Prezes NSA przywitał także Wiceprezesów Naczelnego Sądu Administracyjnego – Prezesa Izby Finansowej Jana Rudowskiego, Prezesa Izby Ogólnoadministracyjnej Jerzego Siegienia oraz Sędziego Mariana Wolanina - Dyrektora Biura Orzecznictwa NSA, Sędziego Sylwestra Marciniaka – Przewodniczącego Wydziału Informacji Sądowej NSA, Rzecznika Prasowego, a także Hieronima Kulczyckiego - Szefa Kancelarii Prezesa NSA oraz wszystkich sędziów NSA, w szczególności panelistów z grona sędziowskiego, asystentów sędziego i pracowników Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Następnie zaproszonych gości przywitał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek oraz Celina Nowak - Dyrektor Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk współorganizatorzy konferencji.
W ramach konferencji uczestnicy debatowali w trzech panelach. Pierwszy został poświęcony „Komunikacji elektronicznej w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym”, gdzie swoje wystąpienia mieli prelegenci: Dagmara Gut – ekspertka w Zespole Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, adiunktka w Katedrze Postępowania Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, sędzia NSA dr Mirosław Gdesz i prof. Grzegorz Sibiga – Kierownik Zakładu Prawa Administracyjnego Instytutu Nauk Prawnych PAN.
Problematyka wykorzystania algorytmów przez organy administracji publicznej, sędziów i uczestników postępowania administracyjnego była przedmiotem drugiego panelu, w którym kolejno swoje wystąpienia wygłosili: dr Michalina Szpyrka - adiunktka w Zakładzie Prawa Administracyjnego Instytutu Nauk Prawnych PAN, r. pr. Mirosław Wróblewski- Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Marek Chochowski Z-ca dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego Biura Rzecznika Prawo Obywatelskich.
Podczas trzeciego panelu prelegenci: Anna Felkner – członek Rady Naukowej Państwowego Instytutu Badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, dr Piotr Marciniak adiunkt w Zakładzie Prawa Konkurencji Instytutu Nauk Prawnych PAN oraz Patrycja Węgrzynowicz ekspertka w Wydziale Informatyki Kancelarii Prezesa NSA, pracownik Instytutu Informatyki na Wydziale Informatyki, Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego przedstawili tematykę cyberbezpieczeństwa w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym.
Konferencja pozwoliła sformułować wnioski, jak pogodzić rozwój i wykorzystanie nowoczesnych technologii z prawami człowieka i obywatela oraz gwarancyjną wobec jednostek funkcją przepisów procesowych oraz jak umocnić dialog i współdziałanie instytucji w tym obszarze, co w ten sposób przyczyni się także do cyfrowej transformacji Polski.