Wydarzenia, wizyty, konferencje

< powrót

 

2024-05-15

Noc Muzeów w Naczelnym Sądzie Administracyjnym

W dniu 18 maja 2024 r. już po raz ósmy Naczelny Sąd Administracyjny weźmie udział w stołecznej Nocy Muzeów. Wydarzenie zostanie uroczyście zainaugurowane o godzinie 15.00 przed gmachem NSA (ul. G.P. Boduena 3/5) z udziałem studentów II roku kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, pod kierownictwem profesora Dariusza Janusa. Współorganizatorami wydarzenia są: Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Archiwum Państwowe w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Warszawie.

            Bogaty program przewiduje m.in. prezentacje wystaw dokumentujących początki i współczesność sądów administracyjnych, ekspozycje interesujących zbiorów muzealnych i archiwaliów związanych z sądownictwem oraz historią naszego kraju. Archiwum Państwowe w Warszawie zaprezentuje wystawę „Warszawiaków portret niedzisiejszy”, Centralna Biblioteka Wojskowa m.in. fotografie i szkice związane z bitwą o Monte Cassino oraz  pojazdy powstańczej Warszawy, zaś stowarzyszenie „Na posterunku” broń historyczną oraz zrekonstruowany samochód marki Chevrolet 158, używany przez Wojsko Polskie w 1939 roku i odznaki wojskowe z czasów II wojny światowej.

            Jak w poprzednich latach, zwiedzający będą mogli wziąć udział w inscenizacji rozprawy sądowej przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Ponadto zostaną zaprezentowane pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej.

            W trakcie Nocy Muzeów w NSA zaplanowano różnego rodzaju pokazy artystyczne, m.in. „Utwory z musicali światowych” w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej w Warszawie, „Muzyka renesansu i baroku” – koncert na instrumencie viola da gamba – w wykonaniu Natalii Leszczyńskiej i Konstancji Śmietańskiej, czy spektakl przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Stenotypii i Języków Obcych pt. „Podróż”. Gościom Naczelnego Sądu Administracyjnego zostanie ponadto zaprezentowany film, którego reżyserem jest Eugeniusz Starky „Zbudujmy piękniejszy świat”.

            Zwiedzającym zostaną również udostępnione: Sala Zgromadzeń, w której odbywają się ważne dla sądownictwa administracyjnego wydarzenia, m.in. doroczne zgromadzenia ogólne z udziałem przedstawicieli najwyższych władz    państwowych oraz sale rozpraw, gdzie na co dzień rozpatrywane są sprawy. 

Dla najmłodszych gości przewidziano gry, konkursy (historyczne, plastyczne itp.) z nagrodami oraz rodzinną grę terenową „Sądowa przygoda”.

            Ideą Nocy Muzeów z udziałem Naczelnego Sądu Administracyjnego jest nie tylko zaprezentowanie warunków pracy sędziów i pracowników tego Sądu, lecz także jego historii, a nade wszystko pokazanie gmachu sądowego jako miejsca przyjaznego dla osób do niego przybywających. Żywimy nadzieję, że Noc Muzeów w Naczelnym Sądzie Administracyjnym umożliwi zrozumienie roli, jaką sądownictwo administracyjne pełniło w czasach minionych i pełni obecnie w demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

 

 

Szczegółowy program Nocy Muzeów 2024 w Naczelnym Sądzie Administracyjnym – plik do pobrania

Regulamin Nocy Muzeów 2024 w Naczelnym Sądzie Administracyjnym - plik do pobrania