Noc Muzeów

Już od 2015 r. Naczelny Sąd Administracyjny bierze udział w organizowanej co roku Stołecznej Nocy Muzeów. Ideą Nocy Muzeów w Naczelnym Sądzie Administracyjnym jest nie tylko zaprezentowanie warunków pracy sędziów i pracowników tego Sądu, lecz także jego historii, a nade wszystko pokazanie gmachu sądowego jako miejsca przyjaznego dla osób do niego przybywających. Od 2016 r. współorganizatorem wydarzenia jest Archiwum Akt Nowych, a udział w nim biorą także inne instytucje zajmujące się badaniem historii, kulturą i sztuką. W trakcie Nocy Muzeów prezentowane są symulacje rozpraw sądowych, wystawy, ekspozycje interesujących zbiorów muzealnych i archiwaliów związanych z sądownictwem oraz historią naszego kraju. Odwiedzający mają okazję wysłuchać zorganizowanych w ramach wydarzenia koncertów i recitali. Bardzo dużą popularnością wśród najmłodszych zwiedzających cieszą się niezmienne się gry, konkursy (historyczne, plastyczne itp.) z nagrodami, rodzinna gra terenowa „Sądowa przygoda” oraz pokazy elementów wyposażenia służby Policji Sądowej i pierwszej pomocy przedmedycznej.

< powrót

 

Noc Muzeów w NSA – 2015

 

Zwiedzający podczas Nocy Muzeów w Naczelnym Sądzie Administracyjnym

16 maja 2015 r., w godzinach od 18.00 do 1.00 w nocy Naczelny Sąd Administracyjny zaprosił wszystkich chętnych na "Noc Muzeów". Zwiedzającym udostępniona została wystawa „XXXV-lecie Naczelnego Sądu Administracyjnego – historia sądownictwa administracyjnego w Polsce od Najwyższego Trybunału Administracyjnego do Naczelnego Sądu Administracyjnego”.

Na wystawie zaprezentowane zostały m.in. kopie archiwalnych dokumentów dotyczących sądownictwa administracyjnego (m.in. akty mianowania sędziów z lat 20-tych ubiegłego wieku, orzeczenia sądowe, korespondencja sądowa) oraz zdjęcia i biogramy prezesów Najwyższego Trybunału Administracyjnego. Wystawa dokumentowała również początki i teraźniejszość powojennego sądownictwa administracyjnego odrodzonego w 1980 roku.

Chętnym została udostępniona również Sala Zgromadzeń, w której odbywają się ważne dla sądownictwa administracyjnego wydarzenia, m.in. doroczne zgromadzenia ogólne z udziałem przedstawicieli najwyższych władz oraz sala rozpraw.

Ideą Nocy Muzeów w Naczelnym Sądzie Administracyjnym było przybliżenie roli jaką sądownictwo administracyjne pełniło w czasach minionych i pełni aktualnie. Zwiedzanie Naczelnego Sądu Administracyjnego cieszyło się dużym powodzeniem. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, a pozostałych zapraszamy w przyszłości!