Historia

< powrót

 

Janusz Drachal

Sędzia NSA w stanie spoczynku Janusz Drachal - Wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego w latach 2015-2020

Wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego w latach 2015-2020. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę prawniczą rozpoczął w utworzonym w 1980 r. Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Był współorganizatorem i członkiem zespołu Biura Orzecznictwa tego Sądu.

W 1987 r. współuczestniczył w pracach nad utworzeniem pierwszego w Polsce urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich. Od stycznia 1988 r. do czerwca 1995 r. kierował departamentem gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

W czerwcu 1995 r. został powołany przez Prezydenta RP na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. W ramach obowiązków służbowych, poza orzecznictwem, kierował w Biurze Orzecznictwa NSA wydziałem problemowym zajmującym się analizą sądownictwa administracyjnego. Wykonywał także funkcję rzecznika prasowego NSA.

Od 2001 r. uczestniczył w pracach legislacyjnych nad nowym modelem dwuinstancyjnego sądownictwa administracyjnego. Od 1 stycznia 2004 r. orzekał w Izbie Gospodarczej NSA.

W latach 2004-2015, pełnił funkcję przewodniczącego Wydziału Informacji Sądowej NSA i rzecznika prasowego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 18 marca 2015 r. został powołany na stanowisko Wiceprezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego z dniem 10 kwietnia 2015 r. Kierował pracami Izby Gospodarczej NSA .

W latach 2014 -2018 był członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

Jest autorem i współautorem specjalistycznych publikacji (w tym czterech książkowych) z zakresu ochrony praw i wolności człowieka oraz prawa administracyjnego, w tym postępowania przed sadami administracyjnymi.

W Naczelnym Sądzie Administracyjnym był członkiem zespołów opiniodawczo-doradczych dotyczących informatyzacji postępowania przed sądami administracyjnymi oraz nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego. Prowadził również wykłady z zakresu postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego dla studentów, urzędników i aplikantów, a także wyklady z zakresu dostępu do informacji publicznej oraz organizacji sądownictwa administracyjnego, w ramach szkolenia asystentów w sądach administracyjnych.